چطور در اینستاگرام تبلیغات کنیم؟

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام هر روز اهمیت بیشتری پیدا میکند. این شبکه اجتماعی در دسترس‌ترین پلتفرم اجتماعی برای فروش و تبلیغات محصولات و خدمات شما به حساب میاید. امروزه اینستاگرام با تمام پتانسیل‌های متنوعی که در درون خود فراهم کرده، تبدیل به یک فرصت عالی و یک بستر شگفت انگیز برای افرادی شده که به راه اندازی یا توسعه کسب و کار شخصی خود علاقه مند ‌باشند.

تبلیغات در اینستاگرام کاربردی‌ترین و پرسودترین استفاده‌ای است که مخاطبان اینستاگرام در حال بهره گرفتن از آن هستند، اگر قصد دارید از شبکه اجتماعی جذاب اینستاگرام برای افزایش فروش و یا حتی شناخته شدن برندتان استفاده کنید، مطالعه این مطلب کاربردی را که پیرامون شرایط و چگونگی انجام تبلیغات در اینستاگرام است را به شما توصیه می کنیم.

آشنایی با تکنیک های تبلیغات در اینستاگرام

به جرات می‌توان گفت که اینستاگرام از محبوب ترین پلتفرم‌های فعال شبکه‌های اجتماعی دنیاست. این واقعیت غیر قابل انکار است که هرچه پیج مورد نظر بزرگ‌تر باشد، شانس دیده شدن تبلیغات و دریافت بازخورد بیشتری از آن انتظار می رود.

تبلیغات اینستاگرام2

مهم‌ترین نکته برای تبلیغات پر بازده در اینستاگرام انتخاب مناسب‌ترین پیج ها است. به طور کلی برای انتخاب یک پیج خوب جهت انجام تبلیغات، می‌توانیم نکات زیر را مدنظرخود قرار دهیم:

* تبلیغات در پیج های پرطرفدار و بزرگ

تبلیغات در پیج های بزرگ و پرطرفدار یعنی پیجی که مخاطبین آن بیشتر و تعامل آن‌ها همواره با پیج مذکور برقرار باشد. می‌توان اینطور گفت که یک پیج خوب پیجی است که جامعه مخاطبین فعال آن وسیع‌تر یا در اصطلاح عامیانه بزرگ‌تر باشد. با تعریفی که از یک پیج خوب یاد گرفتیم، در می‌یابیم که داشتن دنبال کننده زیاد صرفا به معنای خوب بودن یک پیج نیست، چرا که مخاطبین و دنبال کنندگان فعال یک پیج هستند که میزان بازدهی تبلیغ تعیین می‌کنند.

حال این پرسش پیش می‌آید که مخاطبین فعال چه کسانی هستند!

مخاطب فعال یک پیج، دنبال کننده ایست که علاوه بر تماشای محتوای منتشر شده توسط پیج با استفاده از ثبت لایک یا کامنت به محتوا واکنش نشان داده، با فوروارد کردن این محتواها به انتشار بیشتر آن کمک کرده و با ذخیره کردن آن‌ میزان اهمیت و مفید بودن آن را به الگوریتم‌های اینستاگرام گوشزد می کند.

از همین رو پیجی که تعداد دنبال کننده زیادی داشته اما تعامل آن‌ها کم است، دارای مخاطب فعال مناسبی نیست و عملا دنبال کننده های غیر فعال یا اصطلاحا فیک دارد.

* اعتبار پیج را چک کنید

هرچند که تعداد فالوورهای یک پیج ارتباط مستقیمی با اعتبار آن پیج دارد اما این مساله در تبلیغات کمی متفاوت است. در زمینه تبلیغات، اعتبار یک پیج در جهت یکپارچگی موضوعاتی است که در آن پیج منتشر می‌شوند (مثلا نمی‌توان در پیجی که محتوا فان و سرگرمی تولید می‌کند محصولات پزشکی فروخت زیرا اعتبار آن برای این کار کافی نمی‌باشد)

* ارتباط معنایی پیج های تبلیغاتی

پیج‌هایی که محتوای تخصصی تولید می‌کنند دارای دنبال کنندگان تخصصی نیز هستند, این بدان معناست که دنبال کنندگان هر پیج دقیقا همان مخاطبان هدف تبلیغات شما هستند، بنابراین اگر مخاطبان شما با زمینه فعالیت شما همخوانی نداشته باشند عملا جامعه هدفتان را اشتباه انتخاب کرده اید.

* تعیین بودجه تبلیغ اینستاگرام

اگر بودجه کافی ندارید، تعداد مخاطبانی که برای تبلیغات در نظر گرفته‌اید را ملاک قرار دهید. اگر پیج یا کسب و کارتان نوپا یا تازه تاسیس است، لازم نیست به دنبال پیج‌های بزرگ برای تبلیغات باشید، اما اگر پیج یا کسب و کار شما رشد لازم را کرده و برای ارتقاء بیشتر آن احتیاج به تبلیغات گسترده ولی ارزان دارید، توصیه می‌کنیم روی تعداد مخاطبین فعال پیج مورد نظرتان تمرکز کنید نه صرفا بزرگ بودن پیج.

هزینه تبلیغات در اینستاگرام

تعیین هزینه تبلیغات در اینستاگرام از متدهای تبلیغاتی که در اینستاگرام در دستور کار قرا می‌گیرند پیروی میکند که در سه حالت اصلی تفکیک می شوند. تبلیغات در اینستاگرام یا به صورت پست هستند که برای مدت طولانی تری در معرض جامعه هدف قرار می‌گیرند یا به صورت استوری هستند که بیشتر به صورت اسپانسری می‌باشند.

الف) پست‌های تبلیغاتی

پست های تبلیغاتی تاثیر گذارترین حالت برای تبلیغات هستند، چرا که هم ماندگاری بیشتری داشته و هم به دلیل ماندگاری احتمال دیده شدنشان هم بیشتر است. یکی از مزیت‌های تبلیغات پستی‌ در این است که حتی افرادی هم که پیج را فالو نکرده اند ممکن است در قسمت اکسپلولر اینستاگرام با پست حاوی تبلیغ کار شما روبرو شوند. از طرفی هم امکان در پست‌ها ارتباط بین مخاطب و پیج از طریق لایک و کامنت وجود دارد و از این رو پست‌ها قابلیت تعامل بیشتری دارند. در نتیجه هزینه پست‌های تبلیغاتی بسیار بیشتر از استوری‌های تبلیغاتی می‌باشد.

ب) استوری‌های تبلیغاتی

اگر به هر دلیلی بودجه کافی برای سفارش پست‌های تبلیغاتی در پیج مورد نظرتان را ندارید، می‌توانید از استوری‌های تبلیغاتی کمک بگیرید، استوری‌ها به دلیل ماندگاری کم‌تر (نهایتا 24 ساعت) هزینه کمتری دارند. زیرا احتمال دیده شدن آن‌ها توسط مخاطبین پیج نسبتا کمتر است و سایر کاربران اینستاگرام هم که پیج را دنبال نمی‌کنند به آن دسترسی ندارند. هزینه تبلیغات از طریق استوری بسته به نوع پیج و مخاطبان آن معمولا از چند یک میلیون تومان تا چند ده میلیون تومان می‌باشد.

ج) تبلیغات اسپانسری

یکی از حالتهایی که معمولا شرکت‌ها بزرگ در دستور کار خود قرار می‌دهند تبلیغات اسپانسری است. این نوع تبلیغات محدود به یک یا چند پست و استوری نمی‌باشد، بلکه هم حمایت از طرف سفارش دهنده و هم تبلیغ از طرف پیج به صورت مستمر و غیر مستقیم انجام می‌شود.

مزایای و نکات مهم تبلیغات در اینستاگرام

همانطور که به بخشی از نکات تبلیغات در اینستاگرام کمی قبل تر اشاره کردیم، فرصت‌هایی که اینستاگرام در اختیار مخاطبین و استفاده کنندگان خود قرار می‌دهد دارای نقاط قوت متعددی می‌باشند. برای درک بهتر مزایا و نکات مهم تبلیغات در اینستاگرام  به بررسی چند مورد از آن‌ها پرداخته ایم:

* بزرگ بودن جامعه هدفی که تبلیغات برای آن‌ها ساخته می‌شود

بیش از 1 میلیارد نفر کاربر فعال در سرتاسر دنیا وجود دارند که به طور روزانه از در اینستاگرام فعالیت می‌کنند، حتی کاربرانی که از این پلتفرم تنها برای سرگرمی استفاده می‌کنند نیز یک مشتری بالقوه برای دریافت تبلیغات می‌باشند. هیچ پلتفرم یا رسانه دیگری وجود ندارد که بتواند در قابلیت دسترسی با اینستاگرام برابری یا رقابت کند.

* متنوع بودن فرمت‌‌هایی که در اینستاگرام ارائه می‌شود

برخلاف سایر رسانه‌های بزرگ که تمرکز بر روی فرمتی خاص می باشد، اینستاگرام این امکان را به فراهم کرده است که هر چهار فرمت فیلم، عکس، صوت و متن به صورت همزمان, به راحتی و بدون هیچ محدودیتی در کنار هم قرار بگیرند، به گونه‌ای که مخاطب هرگز دچار سردرگمی یا بی‌میلی نمی‌شود.

همانطور که می‌دانیم امروزه ایجاد احساس نیاز در ذهن مشتری یکی از ترفندهای قدرتمند و موفق مورد استفاده در بین شرکت‌ها و برند‌های تجاری بزرگ است که در اینستاگرام به راحتی قابل اجراست.

* اعتیاد آور بودن اینستاگرام

اینستاگرام با بهره گیری از ترفند‌های روانشناسی، کاربران را به استفاده پیوسته از خدمات و سرگرمی‌های خود تشویق می‌کند، از همین رو احتمال مواجه شدن کاربران با تبلیغاتی که در سرتاسر آن منتشر می‌شوند بسیار بالا بوده و شانس کسب و کار‌ها برای ارتباط گرفتن با مخاطبین خود بسیار زیاد است.

* سرعت تکثیر و انتشار بالای تبلیغات

فراید انتقال و انتشار اطلاعات در اینستاگرام به گونه ای است که هر کاربر خود می‌تواند خواسته یا نا‌خواسته عاملی برای نشر اطلاعات و محتواهای موجود باشد, از این‌رو سرعت انتشار اطلاعات در اینستاگرام تصاعدی است.

* می‌توان از طریق اینستاگرام به حجم زیادی از مخاطبین به صورت نامحدود دسترسی داشت.

* تبلیغات در اینستاگرام محدود به مکان و زمان نبوده و می‌تواند طیف وسیعی از مخاطب با سنین مختلف را مورد هدف قرار دهد.

* بازخورد آن نسبت به سایر بسترهای تبلیغاتی بسیار شفاف و قابل اندازه گیری و آنالیز می‌باشد و از این رو می‌توان به سادگی تبلیغات را مدیریت و کنترل کرد.

<< برای بهینه تر کردن تبلیغات کسب و کارتان در اینستاگرام یا اجرای کمپین های تبلیغاتی اینستاگرام خود می توانید از خدمات اینستاگرام فراسیتی که همراه با مشاوره رایگان می باشد نیز استفاده نمایید. >>